Poziom ostrości -200 000-300 000 Scoville
Pochodzenie- Meksyk, Karaiby
Wysokość krzewu- 120 cm
Kolor kwiatów- zielonkawe
Kolor owoców- zielone,czerwone, pomarańczowe, białe, brązowe (w zależności od odmiany)
Wielkość owoców- 2,5-6 cm
Zastosowanie- kuchnia meksykańska
Poziom trudności uprawy- średni
Habanero jest jedną z najostrzejszych i zarazem najbardziej znanych odmian papryki. Nazwa ta pochodzi od stolicy Kuby- Hawany, która po hiszpańsku brzmi La Habana, jednakże rośliny z tego gatunku rzadko występują na Kubie. Habanero, tak jak większość papryk pochodzi z Ameryki Południowej, konkretniej z rejonu Amazonii. Obecnie jest uprawiana głównie na półwyspie Jukatan w Meksyku (odmiana pomarańczowa i żółta), oraz na Karaibach ( odmiana czerwona), oraz w południowej części Stanów Zjednoczonych (Texas, Idaho, Kalifornia).
Najważniejsze z nich to:
- Red Savina, (do 577 000 Scoville'a)
- Habanero Orange
- Habanero Chocolate
- Habanero Mustard
- Habanero White
- Habanero St. Lucia Island
Meksyk jest największym konsumentem tego pikantnego dodatku, więc bez papryczki "z Hawany",
kuchni meksykańskiej wyobrazić sobie po prostu nie można,
również w Brazylii i Peru stanowi ona element tradycyjnej kuchni.
Ostrość Habanero, jak i jej owocowy, cytrusowy aromat, sprawiły że jest popularnym składnikiem meksykańskich sosów i nadaje się jako dodatek do wszystkich potraw w których można je „rozcieńczyć“ – a więc do sosów, zup, półpłynnych potraw jak gulasz, chilli con carne lub bigos, do potraw z mięsa mielonego, a także do słodkich przetworów, np. dżemów i ciast. W tym celu należy je najpierw drobno posiekać, w miarę możliwości unikając kontaktu ze skórą (używać rękawiczek ochronnych lub przytrzymać paprykę widelcem). Następnie, ze względu na dobrą rozpuszczalność kapsaicyny w tłuszczach i alkoholu, dobrze jest wrzucić je na ok. godzinę (lub dłużej) do ciepłego oleju lub wódki, rumu itp., a potem połączyć wszystko z potrawą. Jeżeli nie mamy doświadczenia z papryką habanero, jeden owoc wystarcza na co najmniej 1,5 kg potrawy – wtedy nie należy już dodawać innych ostrych przypraw.
W Meksyku Habaneros są umieszczone w butelkach tequili na okres, od kilku dni do kilku tygodni, aby zaostrzyć żar napoju alkoholowego.
Habanero, podobnie jak większość chilli świetnie rozwija się w czasie upałów.
Bardzo ważne jest to by nie przelać roślin, jeśli tak się stanie owoce naszej papryki zamiast cytrusowego posmaku będą gorzkie.
Zachęcam do obejrzenia filmiku, przedstawiającego w jaki sposób należy obchodzić się z owocami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz